FESTIVALIO ISTORIJA

2013 metais Klaipėdoje įvyko pirmasis Jauno teatro dienų festivalis. Prasidėjęs nuo poreikio jauniems scenos menininkams pasidalinti profesine patirtimi tarpusavyje, festivalis per dešimt savo gyvavimo metų išaugo į platų renginių ir pasimatymų su publika, kūrybinių dirbtuvių, paskaitų ir edukacijų ciklą. Kiekvienais metais Klaipėdos jaunimo teatras organizuodamas festivalį į uostamiestį pritraukia didelį būrį kūrėjų ir menininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Dešimtasis jubiliejinis festivalis birželio 8-11 dienomis pakvies kūrėjus ir žiūrovus susitikti Senajame turguje.

IMG_2498.JPG

2013

Pirmieji metai buvo skirti teatro bendradarbiavimui, šiuolaikinio teatro metodikų ir skirtingų mokyklų analizei. Festivalyje dalyvavo ir savo pjeses vaidino Klaipėdos jaunimo teatras, teatro laboratorija „Atviras ratas“ ir „No theatre“. V. Masalskis, A. Giniotis ir V. Bareikis su kūrėjais ir žiūrovais dalijosi patirtimi ir įžvalgomis apie skirtingas teatro mokyklas. Taip pat paskaitas skaitė lektoriai iš Prancūzijos (Bob Dantonel, Theater la Griffon direktorius) ir Didžiosios Britanijos (Michael Woodwood, aktorius, režisierius ir teatro pedagogas).

2014

Antraisiais festivalio metais, organizatoriai ir toliau aktyviai plėtoja idėją vienyti jau įsitvirtinusius ar dar tik pradedančius teatralus, taip pat pristatyti publikai naujausius Lietuvoje statomus jaunųjų teatro menininkų spektaklius. Prie festivalio prisijungia jaunųjų kritikų grupė, kuri aptaria kiekvieną spektaklį ir skatina analizę apie šiuolaikinį teatrą.

sabaliauskaite-foto-N3S_0712.jpg
10845706_973855999321054_5083260554734708466_o.jpg

2015

Festivalio tema – jaunasis režisierius, skirta pastebėti ir įvertinti standartus laužančius jaunus menininkus. Festivalyje pasirodo dešimt teatro trupių, kurios pristato keliolika spektaklių.  Pirmą kartą festivalio programoje atsiranda Jauno kino vakarai ir publika yra supažindinama su jaunosios kartos lietuvių kino režisieriais.

2016

Ketvirtasis festivalis keičia formatą ir šalia publikai skirtų spektaklių, kino renginių, atsiranda kūrybinės dirbtuvės renginio dalyviams – teatralams. Per 4 dienas suburtos 5 komandos nagrinėja aktualias socialines problemas ir kuria pasirodymus viešose Klaipėdos miesto erdvėse. Su nauju festivalio formatu organizatoriai siekia kūrybinius ryšius išnaudoti ir praktiškai – kartu kuriant pasirodymus ir taip užtikrinti tolesnį bendradarbiavimą ateityje. Kūrybines dirbtuves veda jauni režisieriai: Jean-Cyril Vadi (Prancūzija), Nikolajus Zacharovas (Rusija) ir lietuviai – Jonas Tertelis, Loreta Vaskova, Gildas Aleksa. Taip pat prie komandų prisijungia ir profesionalūs teatro kritikai, kuria ne tik stebi, bet ir prisijungia prie kūrybinio proceso. O žiūrovams skirti pasirodymai 4 dienas vyksta Klaipėdos geležinkelio stotyje, Herkaus galerijoje, Laikrodžių muziejuje, Senajame turguje ir Kultūros fabrike.

sabaliauskaite-foto-N3S_1012.jpg
Arpad Schilling_edited.jpg

2017

Penktasis festivalis toliau plečiasi ir prie kūrybinių dirbtuvių prisijungia scenografai. Dalyviai kartu nagrinėja scenas iš Joel Pommerat pjesės „Dviejų Korėjų susijungimas“, o publikai skirtos darbų peržiūros vyksta Švyturio arenoje. Dirbtuves veda režisieriai - A. Areima, K. Vilkas, B. Šarka, K. Gudmonaitė, Š. Datenis, K. Minkowski (Lenkija). Po visų renginių vyksta darbų aptarimai ir diskusijos su žiūrovais.

Rudenį taip pat organizuojamos kūrybinės dirbtuvės su vengrų režisieriumi Árpád Schilling, kurių metu atrinkta 20 aktorių komanda susipažįsta su režisieriaus darbo metodais ir teatrinėmis priemonėmis nagrinėja socialinę tematiką.

2018

Šiais metais kūrėjai ieško įkvėpimo specialiai atrinktuose lietuvių autorių kūriniuose – tekstuose, paveiksluose ir muzikoje. Sudarytos šešios komandos per dvi dienas kuria pasirodymą pagal gautą temą, o kadangi pasirodymai kuriami kaip nepriklausomi performansai, tai žiūrovams paliekama laisvė prisijungti prie peržiūros ar palikti ją kada norisi. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvauja šie režisieriai - Monika Klimaitė, Mantas Jančiauskas, Eglė Kižaitė, Povilas Makauskas, Aleksandras Špilevojus, Giedrė Kriaučionytė. 

Prie festivalio prisijungia ir jauni kino kūrėjai, kurie lygiai taip pat kaip teatralai per trumpą laiką kuria trumpametražius filmus. Filmų premjeros įvyksta Kultūros fabriko Kino salėje.

JTD2.jpg
e.sabaliauskaite-vzx.lt-N3S_9522.jpg

2019

Septinto festivalio metu organizatoriai aktyviai pradeda ieškoti partnerių užsienyje ir sulaukia arti šimto įvairių sričių menininkų anketų. Į kūrybines dirbtuves pakviečiami dalyviai iš 11 šalių. O aplink kūrybinį inkubatorių „Kultūros fabrikas“ įkuriamas specialus „Jauno teatro dienų“ palapinių miestelis, kuriame kūrėjai rodo savo pasirodymus. Dirbtuves veda režisieriai iš Lietuvos ir užsienio: Paulius Tamolė, Eglė Švedkauskaitė, Paulius Pinigis, Agnija Leonova, Jean-Cyril Vadi (Prancūzija), Gea Gojak (Kroatija) ir Yasen Vasilev (Bulgarija).

Kūrybinių ieškojimų atspirties tašku tampa dramaturgo Mindaugo Nasataravičiaus parinktos žodinės inspiracijos. Už muzikinių inspiracijų parinkimą atsakinga kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė. Festivalis ir toliau siūlo žiūrovui atvykti į pasirodymus, paskaitas, diskusijas ir trumpametražių kino filmų premjeras.

2020

Dėl pasaulinės pandemijos tenka organizuoti festivalį du kartus ir vietoje tradicinio pavasarinio renginio, žiūrovai ir dalyviai pakviečiami atvykti į Klaipėdą rugpjūtį. Tačiau iššūkiai nesustabdo organizatorių nuo festivalio plėtojimo ir pirmąkart kūrybinės dirbtuvės skyla į dvi programas – LONG ir SPRINT. LONG programoje dalyvauja labiau patyrę teatro profesionalai, kurie visą savaitę dirba su viena B. Brechto pjese „Gerasis žmogus iš Sezuano“. Grupėms vadovauja Kirilas Glušajevas ir Paulius Pinigis. SPRINT programoje - dalyviai, kurie atvyksta pirmąkart į festivalį arba yra ką tik baigę studijas profesionalai. Jiems parinktos inspiracijos yra didžiosios žmonijos ydos ir dorybės. Dirbtuves veda Greta Štiomer, Augustas Gornatkevičius ir Uršulė Bartoševičiūtė. Nors dėl pandemijos festivalio organizatoriams teko atsisakyti dalyvių iš užsienio, bet žiūrovams vis tiek pasiūlyta atvykti stebėti pasirodymus Piliavietėje, Jono kalnelio erdvėse ir Kultūros fabriko Daugiafunkcėje salėje.

118675679_4546189172087701_2879956098442521963_n.jpeg
sabaliauskaite-foto-N3S_9710.jpg

2021

Devintasis festivalis skyla į du etapus, kurie skirti skirtingoms renginio pusėms – edukacijai ir kūrybai. Balandžio mėnesį vyksta JTD IMPRO dirbtuvės, kurių metu profesionalūs aktoriai supažindinami su improvizacinio teatro principais (veda K. Glušajevas). O rugpjūtį dalyviai kviečiami kurti spektaklių eskizus kūrybinėse dirbtuvėse uostamiestyje. Festivalis vėl sulaukia dalyvių iš užsienio ir Lietuvos. Pasirodymus kuria režisieriai - Antanas Obcarskas, Kotryna Siaurusaitytė, Elena Morar (Rumunija), Lina Židonytė, Jonas Kuprevičius, Stefan Prohorov (Bulgarija). O peržiūros vyksta Klaipėdos vasaros estrados erdvėse, angare Hofas ir Kultūros fabriko Daugiafunkcėje salėje.

sabaliauskaite-foto-N3S_0970.jpg

Registracija į 2022 Festivalį - UŽDARYTA

Sužinok daugiau